top of page

14 nejdůležitějších věcí, které si musíte zařídit než odletíte do Kanady

  • Obrázek autora: Martina a Šimon
    Martina a Šimon
  • 18. 2. 2020
  • Minut čtení: 4

Aktualizováno: 20. 2. 2020

Odletět do cizí země a k tomu ještě na jeden rok nenechá nikoho v klidu, co se týče příprav k odletu a k samotnému balení. My jsme pro vás připravili seznam věcí, které jsou podle nás nezbytně nutné si zařídit před odletem, tak aby jste mohli v Kanadě strávit rok bez zbytečného stresu. K tomu jsme dodatečně znovu připsali seznam věcí, které budete potřebovat k pohovoru s kanadským úředníkem při vstupu do Kanady, jelikož jsou to věci, které jsou nutné si zařídit před odletem. Jak probíhal náš rozhovor s kanadským úředníkem si můžete přečíst v minulém článku Začínáme v Kanadě 2. díl - Welcome to Canada!


1. POE dopis - Correspondence letter

Nejdůležitější dopis, který obdržíte po všem papírování na stránkách Canada.ca. Na tento dopis budete čekat 2-3 měsíce po vylosování. Jak jsme již uváděli v článku Naše víza do Kanady, tento dopis neznamená vízum, POE dopis informuje o tom, že schvalovací proces proběhl v pořádku a vy můžete do jednoho roku od obdržení dopisu vycestovat na území Kanady. Pozn.: vízum včetně pracovního povolení dostanete až na letišti po pohovoru s imigračním úředníkem.

Součástí tohoto dopisu vám bude vládou přiděleno číslo, které bude pro pohovor s úředníkem důležité, protože při zadání tohoto čísla budou zaregistrovány vaše údaje a vaše celková žádost pro víza Working&Holiday. Povolení ETA je součástí POE dopisu (pro rok 2019 bylo součástí v poplatku při registraci, doporučujeme tedy radši zkontrolovat).


2. Letenky

Jakmile budete mít u sebe POE dopis, začněte řešit termín letenek a do jaké provincie či města v Kanadě chcete jet. Zvažte zavazadla, jelikož velké zavazadlo může být do 23 kg a malé do 7-8 kg dle společnosti. Pozorně si zkontrolujte let, ne vždy je zavazadlo v ceně. Za nás nedoporučujeme kupovat letenku a ještě nemít vyřízené všechny papíry nebo zda stále čekáte na POE dopis, nikdy nevíte, jak dlouho proces může trvat.


3. Návštěva lékaře

Před odjezdem doporučujeme navštívit praktického lékaře, konzultovat s ním to, že jedete na jeden rok pryč a případně si napsat recept na léky, které by se vám mohly hodit. Rozhodně také navštivte zubaře. Zubní ošetření v Kanadě je velmi drahé.


4. Lékárnička

Léky, které jsme si vezli - širokospektrální antibiotika, ibalgin, migralgin, paralen a nosní sprej proti nachlazení. Samozřejmě je v Kanadě v každém supermarketu lékárna a lze zde nakoupit úplně vše, co člověk potřebuje, ale léky jsou trochu jiné a tak je lepší vždy sáhnout po tom, co známe z domova.


5. Všeobecná plná moc v zastoupení v ČR

Doporučujeme si napsat všeobecnou plnou moc na zastoupení v ČR v době vaší nepřítomnosti a plnou moc úředně ověřit.


6. Bankovní plná moc

Bankovní plná moc je jiná než všeobecná. To jsme zjistili z vlastní zkušenosti až v Kanadě, kdy se Šimonovi odhlásilo internetové bankovnictví na telefonu a pro znovu přihlášení potřeboval kód z banky sídlící v ČR.


7. Mezinárodní řidičský průkaz

Mezinárodní řidičský průkaz na jeden rok stojí 50 Kč a bude se hodit když si budete půjčovat auto nebo žádat o pojištění na auto.


8. Kontrola všech dokladů

Před odjezdem si včas zkontrolujte kdy vám končí platnost občanského průkazu, řidičského průkazu, bankovní karty a pasu, ať máte dostatek času na zařízení nových dokladů.


9. Mezinárodní bankovní karta Revolut nebo Twisto

Ať už si vyberete Revolut nebo Twisto, obě karty vám mohou ušetřit několik korun na středovém kurzu. My jsme zvolili Revolut, jelikož kartu snadno dobíjíte z vašeho dosavadního účtu pomocí karty. V přehledné mobilní aplikaci si snadno založíte účet s měnou kterou požadujete a středovým kurzem měníte koruny např. za dolar. Vše probíhá okamžitě a pro začátek v Kanadě vám tato služba může ušetřit i pár tisíc korun.


10. Odhlášení ze zdravotní pojišťovny

Nezapomeňte se odhlásit ze zdravotní pojišťovny, ať vám zbytečně nenaskočí penále v době vaší nepřítomnosti. Zdravotní pojišťovna po vás bude chtít kartičku, která se vám po opětovné registraci vrátí.


11. Odhlášení z České správy sociálního zabezpečení

Platíte spíše pro živnostníky jinak tuto povinnost má váš zaměstnavatel.


11. Potvrzení od banky ohledně stavu vašich peněžních prostředků v AJ

Doporučujeme si zažádat o toto potvrzení cca týden před odletem, ať je potvrzení co nejaktuálnější. U ČSOB dostanete výpis ihned, u České spořitelny jsme 2 dny čekali s poplatekem 250 Kč. Musíte prokázat minimálně 2500 CAD na účtu.


12. Cestovní pojištění

Platné cestovní pojištění po dobu pobytu v Kanadě je vyžadováno imigračním úředníkem a také dokládáte jej zpětně zdravotní pojišťovně až se vrátíte zpět do ČR. Z našich článků víte, že jsme zvolili cestovní pojištění od VZP, které díky registraci do Klubu pevného zdraví můžete získat s výraznou slevou. Pozitivní ohlasy jsme však slyšeli i na pojištění společnosti TrueTraveler. V každém případě se zeptejte, zda se daná politika vztahuje i pracovní úrazy.


Pro zájemce o provincii Alberta, tak zde můžete zdarma zažádat o Alberta Health Care, ale i tak musíte mít sjednané cestovní pojištění od doby co jste se před odletem odhlásili ze zdravotní pojišťovny.


13. Úrazové pojištění či dodatečné pojištění zavazadel

Jakýkoliv úraz můžete do jednoho roku nahlásit vaší úrazové pojišťovně o vyplacení "bolestného." Pokud se v cestovním pojištění nenachází pojištění zavazadel, doporučujeme připojistit, kufr je vše co máte.


14. Výpovědi smluv

Výpověď pracovního poměru - 2 měsíce před odjezdem do Kanady

Výpověď z pronájmu bytu - 2 měsíce před odjezdem do Kanady

Výpověď mobilního operátora - záleží dle Vaší smlouvy


Bonus před odletem do Kanady

Najít si ubytování, tak ať můžete první noci v klidu kde spát a nemusíte se strachovat o věci.

Práce, bez není nejsou koláče, ale lze najít v klidu i po příletu.

Nejdůležitější dokumenty pro pohovor s imigračním úředníkem:


  • POE dopis

  • Pas

  • Občanský průkaz

  • Potvrzení od banky ohledně zůstatku vašich peněžních prostředků (minimálně 2500 CAD)

  • Cestovní pojištění

  • Zpáteční letenka (pokud máte jednosměrnou, je dobré prokázat v zůstatku účtu větší částku než 3000 CAD)

  • Pokud budete mít adresu ubytování je to velké plus. Při každé návštěvě Kanady se na toto úředník ptá, ať už přijíždíte na víza či jen jako turista.

  • Velké plus může být i platná pracovní nabídka od kanadského zaměstnavatele.

  • Nezapomeňte si raději udělat od všech potřebných dokumentů kopie a scany. Raději mějte vytištěné všechny dokumenty, které jste přikládali k žádosti o vízum na portálu Canada.ca.


Pokud tohle vše máte, může vyrazit. Šťastnou cestu! :-)

留言


bottom of page