Calgary - začínáme od nuly
- Martina a Šimon
- 5. 6. 2020
- Minut čtení: 6
Aktualizováno: 8. 6. 2020
V tomto článku bychom se s vámi chtěli podělit o našich začátcích v Calgary. Ve článku „Tak jsme tu - Calgary” jsme se zmínili o tom, že k našemu současnému apartmánu kousek od centra jsme se dostali pomocí skupiny na Facebooku, kde jsme našli příspěvek od českého páru hledající za sebe náhradu od konce listopadu. Rozhodli jsme se je kontaktovat, jelikož jsme stále hledali ubytování v okolí Windsor a hlavně jsme chtěli poznat i jiná místa v Kanadě. Po několika telefonátech s realitní společností v Calgary byl apartmán náš. Jedinou podmínkou bylo to, že jsme se museli dopředu zavázat zaplacením kauce a nájmu. Z Ontaria jsme měli zkušenosti, že se nájemní smlouva uzavírá na 1 rok. Doufali jsme, že bude mít realitní kancelář pochopení a vyjde nám vstříc s nájemní dobou na 9 měsíců, což v tomto případě nebyl naštěstí problém.
Obrovskou výhodou na začátek našeho bydlení byl kompletně zařízený apartmán, který zde český pár po sobě zanechal. Kuchyně byla zcela vybavena přes veškeré nádobí, toastovač, mikrovlnky, jídelního stolu se židlemi, na prostorném balkóně byl gril. V obývacím pokoji byl gauč s konferenčním stolkem a v ložnici prostorná postel z IKEA se stolkem a komodou. Češi, kteří nám apartmán předávali tu žili přes 2 roky a přišli do úplně nezařízeného apartmánu. Museli si tedy od začátku zařazovat bydlení. Některé vybavení kupovali a některé dostali zdarma na kanadském populárním bazaru Kijiji. V Kanadě totiž můžete dostat spoustu věcí zdarma, které lidé už nepotřebují. Kanaďané, kteří se chtějí zbavit svého nepotřebného nábytku nebo i jiných věcí, zveřejní inzerát on-line a nebo věci zpřístupní na trávník před domek s cedulí Free. Zájemce v případě inzerátu on-line kontaktuje majitele a domluví se na předání. V případě kdy jsou věci umístěné před domek, přijedete s autem, naložíte a jedete. Mimochodem nedávno jsme na této stránce našli tři kožené židle zdarma za odvoz, tak jsme udělali malou laskavost a za židle předali čokoládu Milka.
Když jsme se zabydleli, čekalo nás zařizování služeb v novém městě. Jako první jsme začali s pojištěním apartmánu, jelikož to byla jedna ze dvou věcí, kterou realitní kancelář vyžadovala mít potvrzenou do 14 dní od podpisu smlouvy. Vybrali jsme společnost Nuera Insurance, která umožňuje sjednání pojištění během pár minut pomocí krátkého dotazníku na webu. Hlavní výhodou nebyla jen cena s možností měsíční platby, ale i to, že pojištění lze kdykoliv zrušit. Poté nás čekalo přepsání elektřiny, což byl druhý požadavek k nájemní smlouvě. Zde jsme společnost vybírat ani nemohli, jelikož ENMAX je jediným připojovatelem v naší oblasti. S přepisem jsme měli ze začátku problém, několik dní jsme čekali na odpovědi, infolinka byla přehlcena zákazníky před námi. Jediné, co nás překvapilo, že jsme nemuseli opisovat konečný stav elektřiny od doby, co jsem v apartmánu vystřídali pár před námi. Nakonec během 7 dnů vše provedla energetická společnost, my zaplatili kauci a hurá elektřina byla vyřešena. Vodu jsme si mohli také odškrtnout, jelikož je součástí nájmu. Další na řadě byl internet, od Čechů jsme měli doporučenou jejich stávají společnost TELUS. Vyhledali jsme si samozřejmě i jiné a porovnali cenové nabídky, některé byly výhodnější, ale nám se vyplatilo pokračovat u stávající společnosti, jelikož u konkurence bychom museli platit poplatky za router a instalaci. Přes telefon jsme si změnili kontaktní údaje připojení na nás a během pár minut jsme měli zařízený internet na dobu neurčitou bez výpovědní lhůty. Dokonce s pomocí předchozích nájemců jsme vyjednali i výhodnější cenu. Další v pořadí byla laundry card, tedy kartička (kreditka) na praní. Abychom vysvětlili nejdříve co to je. V Kanadě není moc zvykem a spíš ani není možnost zapojení pračky přímo v apartmánu, a tak každá větší budova má tzv. prádelnu. V našem případě se jedná o dvě pračky a dvě sušičky pro celou budovu. Každý apartmán má svoji kartičku s kreditem na praní a dobíjí si jej pomocí internetu. Funguje je to skoro jako v amerických filmech. Pokud jste však nový nájemce, musíte si kartičku před jejím používaní přepsat na sebe a změnit všechny potřebné údaje. Poté jen dobijete a můžete prát. Jedno vyprání stojí 2.50 CAD (45 Kč) a jedno sušení 2.20 CAD (40 Kč). Všechny programy jsou pouze na 30 minut a asi si dokážete představit, jak vypadá prádlo po 30 minutách praní. My tomu říkáme, že pračka prádlo jen namočí a trochu navoní. Vzpomínáme na první praní na farmě, kdy nejdelší program praní byl na 45 minut. Nedalo nám to a šli jsme se zeptat naší kanadské "mamy", že bychom chtěli prát na další dobu. Ta se nechápavě na nás podívala, že je to v Kanadě normální. Takže ani po 45 minutách nevypadalo prádlo úplně vyprané, ale stále lepší než tyto společné pračky. Každá minuta se holt počítá :-) To je vše, co jsme zařizovali k apartmánu.
Čeho jsme využili je zdarma zdravotní pojištění, které lze v Albertě snadno získat. Během prvního týdne od příletu jsme se registrovali v nejbližší kanceláři New Urban Registry. Požadovanými dokumenty při registraci bylo předložení víz, nájemní smlouvy, pasu a občanského průkazu. Do 14 dnů nám byla průkazka zaslána poštou do schránky. Co se týče systému zdravotní pojištění je rozdílný oproti ČR. Zdravotní pojištění není povinné platit. Není žádné překvapení, že za neplacené zdravotní pojištění tu také vypadá kvalita ošetření a lékařů. Výjimkou je zubní ošetření, které se musí hradit za nemalé peníze.
Když apartmán a zdraví bylo vyřízené, řešili jsme dopravu. Mezitím než jsme koupili auto, nezbylo nám nic jiného než využívat veřejnou dopravu. Naštěstí 2 minuty od našeho bydlení máme zastávku C-Train. Pro představu C-Train je metro, tramvaj a nadzemní vlak v jednom a pomocí dvou tras (červená a modrá) se dostanete prakticky všude. Cena měsíční jízdenky byla mírně dražší - 109 dolarů (2.000 Kč). Při nákupu této jízdenky je dobré dát si pozor na to, že jízdenka je platná od 1. dne v měsíci do poslední dne měsíci. Tzn. pokud si koupíte jízdenku např. 15. den v měsíci, platí vám jen do konce daného měsíce, nikoliv do 15. dne následujícího měsíce. Město uplatňuje slevu na jízdné pro studenty a pro sociálně slabší osoby, ale co jsme se doslechli od zdejších Čechů jedná se o nekonečně papírování. Zakoupit můžete i denní jízdenku za 11 dolarů (190 Kč) nebo i na 90 minut za 3.50 dolarů (60 Kč) a všechny varianty se dají použit na kombinaci vlak a autobus. Dobré však je to, že vlakové zastávky v centru města jsou zdarma, ale pokud opustíte tuto Free Fair Zone, můžete dost často narazit na Peace Officers (revizory) na první placené zastávce. Při neprokázání platné jízdenky můžete zaplatit pokutu mezi 200-300 dolary (3.400 Kč - 5.200 Kč).
Když už jsme byli mobilní, mohli jsme si zařídit další věci se seznamu. Dostali jsme užitečný tip na zařízení členství v knihovně, které je zdarma bez jakýchkoliv poplatků a to ne z toho důvodu, že bychom byli nějací čtenáři i když možnost vypůjčit si knihu jsme párkrát využili, ale hlavně z toho důvodu, že členové mohou zdarma tisknout až 30 stran měsíčně, což se nám hodilo na životopisy. Dalšími benefity členství je například možnost využít počítač, internet, různé kurzy na Microsoft Office a nebo kurzy s přípravou na pracovní pohovor. Abychom se anglicky rozmluvili našli jsme si měsíční kurz anglického jazyka o kterém jsme se rozepsali v článku “Kurz anglického jazyka v Kanadě jen za 5$ na hodinu.” Chtěli jsme zůstat fit a udělali jsme si důkladné porovnání dostupných posiloven. Vybrali jsme Fit4Less z toho důvodu, že se nachází poblíž vlakové zastávky a také díky nabídky služeb za super cenu. Měsíční poplatek na osobu byl 22 dolarů (400 Kč) a v ceně kromě posilovacích strojů bylo solární studio, masážní křesla, lehátka a široký výběr kardia. Vstupní nevratný poplatek byl 44 dolarů (800 Kč), z důvodu že jsme se nemohli vázat s členstvím na 1 rok, ale na druhou stranu členství se dá zrušit kdykoliv, což jsme bohužel byli nuceni v době šíření COVID-19.
Když už veškerá dokumentace a zařizování bylo za námi, pokračovali jsme v hledání práce. Začali jsme metodou posílání životopisů přes e-mail, Indeed, Job Bank a Kijiji. Brzy jsme však zjistili, že zaměstnavatelé v Kanadě upřednostňují osobní podání životopisů, nikoliv prostřednictvím internetu. Životopis jsme museli také upravit. Nedoporučuje se zde uvádět fotografie, pohlaví či národnost a pokud již máte předchozí zkušenosti s prací v Kanadě, rozhodně je uveďte pro dobré reference. Jelikož se přelom roku blížil, chtěli jsme si najít práci ještě před Novým rokem, protože jak už bývá zvykem leden a únor jsou s prací mrtvější. Faktu nepomáhala ani slabá ekonomika v Calgary a tak jsme zkoušeli všechny možnosti, které nás napadli včetně registrace u několika personálních agentur. Jedna z nich vyšla, ta u které jsme byli osobně na pohovoru a do tří hodin jsme měli práci ze které jsme byli nadšení. Jednalo se o práci pro známý obchodní řetězec Indigo, který prodává ve velkém knihy a hračky. Zde jsme se starali o příjem a výdej z objednávkového systému. Díky dobrým referencím z Ontaria jsme se přesunuli do společnosti obstarávající potraviny pro celou Albertu, pro velké obchodní řetězce v Britské Kolumbii a část Saskatchewanu. Zde jsme dodnes a jsme spokojeni, jelikož se nám zde kariérně daří i navzdory pandemické doby. Vše máme v plánu hlouběji rozebrat v chystaném podcastu, tak zůstaňte ve střehu, bude již brzy venku!
Jak se může zdát, tak k zařizování v novém a neznámém městě je opravdu dost, ale časem se člověk zorientuje a naučíte v tom tzv. chodit. Záleží na vás jakou zvolíte cestu. Někdo preferuje zařízení práce a bydlení přes personální agenturu, někdo jako my vycestuje na vlastní pěst. V každém případě jsou věci a zařizování, které jsou jiné než v ČR, ale na zdejší systém fungování si člověk rychle zvykne. Vzpomínáme na slova našeho přítele Dušana, který nám říkal: „Ze začátku jako všichni budete cizinci, vše bude odlišné a obtížnější, ale tak začíná každý nový život v nové zemi a potom si toho člověk více cení.”
Comments