Celkové náklady na vycestování do Kanady
- Martina a Šimon
- 29. 12. 2019
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 30. 12. 2019
Vycestovat do Kanady samozřejmě něco stojí. My jsme pro představu než se vydáte na kanadskou cestu rozepsali ty výdaje, které jsou podle nás nejdůležitější a kterým se pravděpodobně nevyhnete. Pomůžeme vám i tím zodpovědět na jeden z dotazů, které nám prostřednictvím Instagramu zasíláte.
Jednou z podmínek, kterou uděluje kanadská vláda je, že pro vstup do Kanady musíte mít dostatek financí a to minimálně 2.500 CAD (cca 43.500 Kč), které musí být písemně potvrzené vaší bankou v anglickém jazyce. Z naší zkušenosti - banka “Česká spořitelna” s tím měla ze začátku problém a nikdo z pobočky v Písku si nevěděl rady, ale nakonec se poštěstilo a po 2 dnech dokument dorazil na e-mail kompletně v anglickém jazyce a dokonce i s převodem na kanadský dolar, to vše za 250 Kč. U banky “ČSOB” jsme dostali výpis na počkání zdarma, v anglickém jazyce a však bez převodu na dolar, což by neměl být pro kanadské úředníky problém. My jsme o výpis žádali týden před odletem, aby byly informace nejaktuálnější.
Samozřejmě prokázání dostatečného obnosu peněz není žádný výdaj, jelikož peníze neutrácíme, ale rozhodně je důležité tuto informaci zmínit, jelikož je nutné počítat s tím, že nějaké peníze budete pro začátek v Kanadě potřebovat. Když se však vrátíme na úplný začátek vízového procesu a tím i k prvním výdajům, tak první co budete muset zaplatit je účastnický poplatek 150 CAD (2.650 Kč) a biometrický poplatek 80 CAD celkem (1.400 Kč), které jsou nezbytné pro úspěšné získání víz. Pokud se vám však nepoštěstí a víza nezískáte, poplatek se vám vrátí zpět. Skrytým výdajem je i výpis z trestního rejstříku s překladem do anglického jazyka, který musí být úředně ověřený. Nás to vyšlo na 500 Kč. Další v pořadí jsou letenky. Poté co obdržíte dopis s povolením a vyberete si přibližné datum odletu, tak letenky můžou být to, co zahýbe výrazně s vašimi výdaji. Pokud se rozhodnete letět v období velkých svátků nebo o letních prázdninách, tak se cena může lišit i o několik tisíc. Letenky se můžou pohybovat za osobu s jedním zavazadlem od 9.000 až do 17.000 Kč za jednosměrnou letenku. Pokud vyberete i zpáteční cestu, cena bude o něco výhodnější. My jsme vybírali pouze jednosměrnou, jelikož chceme poznávat Kanadu a nechceme být vázáni místem odletu. Rozhodovali jsme se také podle počtu přestupů a čekací dobou na přestup. Nejlépe se nám jevila možnost letět přes Frankfurt, leteckou společností Condor za 12.000 Kč dohromady. V minulých letech Šimon létal přes Amsterdam nebo Varšavu a to těsně před letními prázdninami za výhodnou cenu. S jakým předstihem kupovat letenky se však shodnout nemůžeme. Máme informace, že ideální čas pro nákup je 3 týdny před odletem a někdo zase preferuje nákup na poslední chvíli. Jediné co můžeme doporučit je služba Momondo, která zobrazuje nejvýhodnější termíny pro nákup.

Když letenky máme, je na řadě zdravotní pojištění. Na trhu je několik nabídek od českých pojišťoven až po ty zahraniční. My jsme vybrali pojištění přes VZP, kde je zahrnuté pracovní pojištění a pokud se stanete členy “Klub pevného zdraví” můžete dostat slevu až 40 % a na rok to vychází na necelých 12.500 Kč. Naopak nevýhodou bylo, že v ceně nebylo pojištění zavazadel, která se však dají snadno připojistit za necelých 1.000 Kč při sjednávání smlouvy. Se zdravím souvisí i lékárnička, která je samozřejmě důležitá. Ne, že by v Kanadě nebyly lékárny, ale je zde jiná nabídka léků a je lepší vždy sáhnout po tom, co známe z Česka - Paralen, Ibalgin, antibiotika apod. Cena je zde individuální podle potřeb, ale do 1.000 Kč se určitě vejde skoro každý.
Další v pořadí jsou poněkud menší výdaje, ale určitě se vyplatí tyto věci zařídit ještě před odletem. Sepsání plné moci a její ověření se rozhodně hodí, aby za vás někdo z blízkých mohl vyřešit například poštu, která je jen do vašich rukou. Ověření plné moci nás stálo pouze 100 Kč. Mezinárodní řidičský průkaz se bude pro začátek hodit také. Na počkání a za 50 Kč s platností na jeden rok.

Celkové náklady na vycestování do Kanady se v našem případě pohybovali okolo 32.000 Kč. Nutno podotknout, že jsme vybrali pouze jednosměrný let, a tak je lepší počítat s rezervou do 40.000 Kč.
Testovací komentář.